Madagaskar
25. 12. 2008
Madagaskar
Hl.město: Antananarivo
Madagaskar je ostrovní stát Africe. Oddělil se od Afriky v průběhu třetihor (asi před 160 miliony lety) a stále se pohybuje jihovýchodně téměř o 2 cm za rok. Je to 4. největší ostrov na světě
Povrch:Ostrov je spíše hornatý, s četnými náhorními plošinami porušené tektonickými pohyby ve střední části. Východ je hornatý - nachází se zde pohoří Ankaratra, kde horské masivy někdy přesáhnou 2 500 m n.m.. Západ Madagaskaru je nížinatý.
Podnebí:Podnebí je tropické vlhkéVodstvo a srážky řeky: Mahavavy, Bemarivo, Maevarano, Sofia, Mahajamba, Betsiboka, Ikopa,... jezera:Tsimanampetsotsa, Ihotry, Bemamba, Kinkony, Alaotra Východ Madagaskaru je pod vlivem jihovýchodního pasátu - až 3 000 mm srážek ročně, jednomu místu se dokonce říká "nočník Madagaskaru" protože zde spadne 9 000 mm srážek ročně. Je to v zálivu Antongil. Západ je sušší - 500-1 000 mm srážek ročně.Fauna a flóra:Rostlinná společenstva na Madagaskaru jsou různorodá a to díky různé namořské výšce. V nejvyšších horách najdeme horské louky, níž tropické deštné pralesy, které čelí lidské těžbě a vypadá to, že brzy prohrají). Místo původních opadavých lesů zde najdeme bambusové křoviny. Na jihozápadě, kde je extra suché podnebí (350 mm srážek ročně), se nachází trnitá buše nebo savany. Degradovaným travnatým porostům se říká badlandy. Najdeme zde však i mangrovové porosty. Na Madagaskaru se kvůli dlouhé izolaci od okolních pevninckých bloků(asi 130 mil. let)vyskytuje velké množství organismů,které jsou vázáni pouze na tento ostrov. Jsou to například lemuři - nejprimitivnější opice na světě. Jiné druhy zde však chybí například dravé šelmy.Hospodařství:Madagaskar je rozvojový zemědělský stát. Většina obyvatel je závislá na zemědělství, ačkoli pouhých 5 % půdy lze obdělávat. Má na svou velkou rozlohu poměrně malá naleziště nerostných surovin a nízkou výrobu elektrické energie. Dobývá se chróm, zlato, grafit, sůl, slída, polodrahokamy a drahokamy. Těží se a vyváží dřevo.
V zemědělství se sklízí rýže, kukuřice, maniok, cukrová třtina, batáty, brambory, bavlna, sisal, kokosové ořechy, mango, ananasy, pomeranče, banány, pepř, vanilka, hřebíček a káva.
Živočišná výroba je orientována na chov skotu, prasat, ovcí, koz a drůbeže. Je zde významný rybolov. Silniční a železniční síť je řídká.
Ochrana přírody:Madagaskar byl mezi prvními zeměmi světa,které začaly budovat systém chráněných území. První vznikly již v roce 1927. Bylo jich 8 a pokrýval plochu 284919 ha.Dněšní siť zahrnuje 50 chráněných území, které pokrývají polchu 1698 639 ha.